The 30D Pertex Quantum material is soft and packable, and it is light and tightly woven so that the down can develop its full loft. The down-filled collar and zipper with storm flap prevent heat from escaping, and the inner pocket is ideal for storing keys, wallet, cell phone and flashlight.
The sleeping bag weighs 1000 g, is designed for a maximum low temperature of 5°C and includes a compression pack sack for easy transportation and a cotton sack in which it can be stored intact for longer periods of storage.
Pertex® Quantum
A soft, lightweight, windproof material that allows insulating materials to puff out completely. The extremely compact and highly protective material is ideal for mountain activities.
| Product Name: | Rab Outpost 300 Down Sleeping Bag - Zipper left - light khaki/stone |
| Manufacturer: | Rab |
| Item Code: | RAB742696 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| recommended body height: | 190cm |
| Season: | Summer |
| Sleeping bag version: | Down Sleeping Bag |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | +10°C |
| temperature limit: | +5°C |
| extreme temperature: | -9°C |
| fill weight: | 300g |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Olive |
| weight: | 1000g |
| Sustainability: | RDS - Responsible Down Standard |
| GTINs: | 5059913110561 |
| Manufacturer page: | https://rab.equipment/ww/ |