The SENGO :e is the perfect SUV electric bike for long trekking tours, daily commutes, and spontaneous off-road detours. Thanks to the powerful Bosch Performance Line PX motor, you’ll conquer steep climbs and long tours with ease. The 120-mm suspension fork and wide 2.35-inch all-terrain tires offer excellent control and comfort—whether you’re exploring new trails off the beaten path or conquering the city. For longer distances and greater range, the 800-Wh rechargeable battery is the ideal choice.
However, this well-designed SUV electric bike combines not only comfort and safety but also everyday practicality: With aluminum fenders and a modern carrier featuring an LED taillight and a 18 kg load capacity, the SENGO :e also shines in the city.
| Product Name: | Simplon SENGO :e ESSENTIAL - Carbon Electric Trekking Bike - 2026 - Metallic Black/Polished Silver |
| Manufacturer: | Simplon Bikes |
| Item Code: | SPN744090 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| cassette: | Shimano Cues 6000 |
| shifter: | Shimano Cues 6000 |
| rear derailleur: | Shimano Cues 6000 |
| crankset: | FSA CK-745 |
| brakes: | Shimano MT420 | 203mm |
| wheels: | DT Swiss Hybrid 29" |
| seat post model: | Simplon Alu SP | 31.6mm |
| saddle: | Selle Italia X-Bow | 145x255mm |
| handle bar: | Simplon BAR 760 |
| stem: | Zero III | 80mm x 12° |
| fork: | Rock Shox Recon Silver |
| headset: | Acros AZX-298 |
| frame: | Sengo Carbon |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| Battery capacity: | 540Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch Powertube 540 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Racktime Alumee carrier | Hebie Alumee mudguards | HEBIE Abstellheld 18 kickstand | Widek Paperclip XXL |
| bike lights: | Front: Litemove SC 150, 150lux | Rear: Busch&Müller Kit |
| grips: | Ergon GE10 EVO |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 120mm |
| tires: | Schwalbe Johnny Watts | Race Guard | 60-622 |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork, Rigid Fork |
| weight: | 24110g |
| manufacturer item code: | 10226641130588 | 10226641130589 | 10226641130590 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch System Controller |mini remote | Purion 400 |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line PX BDU3470 |
| Torque: | 90Nm |
| Product Series: | Simplon - Sengo :e |
| Number of Gears: | 1 x 11 |
| Frame Shape: | Diamond |
| Manufacturer page: | http://www.simplon.com |