A real trail machine: The GHOST E-Riot is your e-mountain bike for shooting missions. With its carbon frame and Rock Shox suspension elements, you are ready for rough descents and jumplines. At the front, the 170mm fork absorbs all impacts, at the rear the 160mm shock irons out the rest. The angry Bosch motor with 800Wh battery gives you plenty of boost and plenty of range. A smart e-mountain bike for anyone looking for a fun machine that can master any trail.
The latest E-RIOTs come in a new, sharp design. Their glossy finish gives the bikes a sleek look. The frame has been optimized for a straight design so that the lowered top tube is in line with the chainstay.
Latest and powerful
Light, performance-oriented weight thanks to carbon main frame and rear triangle.
| Product Name: | Ghost E-RIOT CF FULL PARTY - GX AXS - Mullet Carbon E-MTB - 2026 - ud carbon-mist blue / pure elegance glossy |
| Manufacturer: | Ghost Bikes |
| Item Code: | GOS744719 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro |
| chain: | SRAM GX Eagle T-Type |
| cassette: | SRAM XS-1275 Eagle T-Type, XD |
| shifter: | SRAM Triggershift AXS Pod Controller |
| rear derailleur: | SRAM Eagle AXS T-Type | 12-speed |
| chainring ratio: | 34 |
| crankset: | SRAM GX Eagle ISIS Cranks / CR XX Bosch DU38 DM T-Type 165 |
| brakes: | SRAM DB Maven Silver | 200 mm |
| wheels: | DT Swiss H 1900 Spline 29", 30 mm, 15x110 mm, 6B / DT Swiss H 1900 Spline 27.5", 30 mm, 12x148 mm, 6B, XD |
| seat post model: | XLC Dropper SP-T21 | Dia. 34.9 mm | Travel: 170 mm | 500 mm |
| saddle: | Prologo Proxim Nembo |
| handle bar: | Truvativ | Descendant Riser | Carbon DH Dia. 35 mm, Rise: 25 mm |
| stem: | Truvativ | Dia. 35 mm, L: 40 mm, A-Head |
| fork: | Rockshox ZEB ULTIMATE CHARGER 3.1 RC2 Debonair | 170 mm |
| headset: | Acros Blocklock 120° |
| frame: | E-RIOT CF Carbon | 148/110 mm |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-52 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 800 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 29" (622mm) |
| grips: | Prologo Proxim X-Shred |
| shock: | Rock Shox Vivid Select, 205x65mm | 160 mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 170mm |
| ASTM: | Category 4 |
| tires: | Continental Kryptotal-Fr Enduro Super Soft | TR 60-622 |
| travel frame: | 160mm |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 400C + Mini Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX-R |
| Torque: | 100Nm |
| Product Series: | Ghost - E-Riot |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4052968341097, 4052968341103, 4052968341110, 4052968341127 |
| Manufacturer page: | http://www.ghost-bikes.com/ |