Fast and extremely versatile - the Vasco 28 is a performance gravel bike that can do it all. The basis for this is a purist steel frame combined with an all-road setup: The smooth-running tires (700Cx45mm) provide that extra bit of speed both on asphalt and off-road. The performance derailleur guarantees easy gear changes even on bumpy roads. And the numerous mounting options for bags and other accessories also enable unlimited bikepacking trips. An absolute all-rounder - perfect for performance gravel on any terrain.
The
T-Coat powder coating - Each frame is painted in-house with a robust and high-quality
Tout Terrain was founded in 2005 with the aim of developing perfect bikes for unforgettable moments. And it was clear from the very beginning: an exceptional bike cannot be created just anywhere and just anywhere. But only in a very special place like a manufactory. With skilled craftsmanship. With many years of know-How. With genuine passion. And with your inspiration. Only then will it become your Tout Terrain bike.
| Product Name: | Tout Terrain VASCO 28 Select 6.2 - Gravel Bike - 2026 - deep ocean blue matt |
| Manufacturer: | Tout Terrain Bikes |
| Item Code: | TTR747812 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | Tout Terrain EX-F1, CL | Tout Terrain EX-R1 - 10/11/12S, CL |
| rims: | DT Swiss G540 |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano 105 | CS-HG710-12 |
| shifter: | Shimano GRX | ST-RX610 |
| rear derailleur: | Shimano GRX | RD-RX820 |
| front derailleur: | Shimano GRX | FD-RX820-F |
| bottom bracket: | Shimano BB-RS500 | Hollowtech II | BSA 68mm |
| chainring ratio: | 46-30 |
| crankset: | Shimano GRX | FC-RX610-2 | 172.5mm |
| brakes: | Shimano GRX | BR-RX400 |
| seat post model: | Tout Terrain | 27.2mm |
| saddle: | WTB Volt Medium |
| handle bar: | Tout Terrain Gravel | 440mm | 16° Flare |
| stem: | Tout Terrain, 100mm | +/- 6° |
| fork: | Tout Terrain Touring Fork IV |
| headset: | Acros / Cane Creek 10 | EC34 / EC34 |
| frame: | Tout Terrain Vasco | Stratocrom CrMo |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-36 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Continental Terra Trail | 45-622 |
| max. system weight: | 130kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 11200g |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Tout Terrain - Vasco |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4260384177194, 4260384177200, 4260384177217, 4260384177224 |
| Manufacturer page: | http://www.tout-terrain.de/ |