The Isostar Energy Bar Multifruits is a carbohydrate energy bar with valuable energy for before or during sports. The tasty energy bar is convenient for on the go and thanks to the delicious Multifruit flavor an excellent snack for athletic performance. With sugar and sweetener.
Ideal for before or during exercise. Especially for performances of medium to high intensity. We recommend consuming one bar per day.
For long and short term activity. Energy Sports Bar can also be consumed outside of competition to build up and rebuild carbohydrate reserves. The product should be consumed as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | isostar Energy Sports Bar - Cereals and Multifruits - 30x40g |
| Manufacturer: | isostar |
| Item Code: | ISO198018 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals |
| Mode of nutrition: | Vegetarian, Nut free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| nutrition type: | Bar |
| content: | 1200g |
| Model year: | 2024 |
| weight: | 40g |
| Manufacturer page: | https://www.isostar.de/ |