Gravel instead of asphalt. Forest instead of urban jungle. Freedom instead of time pressure. You always experience perfect moments on the saddle when you can ride without limits. The ENTICE 3 is made for this. An E-Allroad bike that feels right at home on any terrain. In any environment. And in every riding situation.
In short: a bike that you can use in a particularly versatile way - because it masters everyday tasks just as well as the big challenges on your tours. With its robust all-terrain equipment
and the powerful Bosch Performance Line Smart System, this Kalkhoff bike is always ready for top performance.
The ENTICE 3 is an e-bike for all occasions - and for the perfect moments in between.
| Product Name: | Kalkhoff ENTICE 3 EXCITE Belt - 27.5" Easy Entry Electric Trek Bike - 2026 - darksprings matt |
| Manufacturer: | Kalkhoff Bikes |
| Item Code: | KHB751835 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women, unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| hubs: | Shimano QC300 | QR |
| rims: | Ryde | Aluminium |
| chain: | Gates Carbondrive CDX |
| cassette: | Gates Carbondrive CDX |
| rear derailleur: | Shimano Nexus |
| chainring ratio: | 46 |
| crankset: | Aluminum |
| brakes: | Shimano MT200 | 180/180mm |
| seat post model: | Aluminium | suspension |
| saddle: | Selle Royal Vivo Ergo |
| handle bar: | Allroad Riser |
| stem: | Aluminum adjustable |
| fork: | SR Suntour XCM32 Coil | QR |
| frame: | 3|26 Bosch |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 28 |
| Battery capacity: | 600Wh |
| Shifting Type: | Hub - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| bike special accessories: | MIK rear carrier | mudguard | kickstand |
| bike lights: | Herrmans MR9, LED | Herrmans H-Trace, LED |
| grips: | Ergon GA30 |
| seatpost: | Suspension seatpost |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| pedals: | Comfort |
| tires: | Schwalbe Smart Sam Black | 57-584 |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 300 color |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX |
| Torque: | 100Nm |
| Product Series: | Kalkhoff Bikes - Entice |
| Number of Gears: | 1 x 5 |
| Frame Shape: | Step-through / Wave |
| GTINs: | 4000990482325 |
| Manufacturer page: | https://www.kalkhoff-bikes.com/de_de/ |