Faster Everywhere
Designed to offer unmatched versatility while meeting the demands of gravel racing conditions, this range is inspired by technologies from the Hutchinson performance road range.
For riders tackling rocky, sharp, or unpredictable terrain, the Touareg Race GridSkin is your insurance policy for the podium. Hutchinson have brought their GridSkin reinforcement technology, previously proven on their road range, to Gravel for the very first time to prevent race-ending punctures.
The GridSkin knitted mesh reinforcement layer provides targeted protection to the tire sidewall, isolating cut and tear damage and helping to prevent race-ending punctures without minimal impact on rolling resistance or weight.
Unlike heavy traditional reinforcements, GridSkin’s impact on rolling resistance and weight is minimal.
Race-Ready Tech: Features the same high-rebound Mach Tread 3.0 compound as the standard Race version. The new compound delivers 25% greater rebound to minimize energy loss, while increasing tear resistance by 10%.
One of the fastest gravel tire in the world integrated into the proven Touareg tread pattern.
In Practice: The Touareg Race is the cornerstone of the “Ultimate Combo”. When paired with a Caracal Race at the rear, it provides the front-end grip and control needed for 90% of modern gravel racing conditions, and creating the fastest and most versatile setup ever developed by Hutchinson.
| Product Name: | Hutchinson Touareg Race GridSkin TLR - Folding Tire - 40-622 | black/tan |
| Manufacturer: | Hutchinson |
| Item Code: | HUT754486 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| ETRTO: | 40-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| carcass density: | 127TPI/EPI |
| tire width: | 40mm |
| puncture protection: | GridSkin |
| tire compound: | Mach Tread 3.0 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Brown |
| weight: | 510g |
| manufacturer item code: | PV533531 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3248382098896 |
| Manufacturer page: | http://www.hutchinsontires.com |