The saddle combines the flat profile and streamlined shape of a high-performance racing saddle with the targeted zonal comfort of 3D-printed ADAPTIVE padding. Arione ADAPTIVE offers balanced support from nose to tail for riders who prioritize complete freedom of movement and aerodynamic riding position. The design is rounded out by a carbon-reinforced nylon shell and a weight-saving carbon rail.
3D-printed padding
The 3D-printed Adaptive padding now expands the Antares product family and is the perfect choice for anyone seeking exceptional, long-lasting comfort on a low-profile performance saddle that offers a more direct feel for optimal pedaling efficiency and power transfer.
Fast lines, fast rides
The Arione is a high-performance road bike saddle designed for speed. With a flat profile and elongated, streamlined shape, it has the longest length of any Fizik saddle and offers ample freedom of movement from front to back to support powerful pedaling and position changes during intense road races and time trials. Ideal for aggressive, aerodynamic riding, the Arione helps riders maintain optimal posture while minimizing pressure and maximizing performance—whether you’re sprinting to the finish line or riding in an aero position in a solo breakaway group.
Tested in the lab, proven on the road
The technology offers biomechanists and engineers unprecedented possibilities: they can arrange multiple zones on the saddle and adjust each zone individually. This allows the individual functional zones to be coordinated in terms of their cushioning properties and mechanical behavior and seamlessly integrated. The result is a 60% reduction in pressure peaks and better weight distribution for greater comfort across the entire seating surface.
| Product Name: | Fizik Vento Arione R1 Adaptive Saddle - 135mm |
| Manufacturer: | Fizik Parts |
| Item Code: | FIZ758107 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men, unisex |
| usage bikesport: | Road Bike |
| rail clamp style: | oval rails |
| Saddle Features: | without Pressure Relief, Open Saddle Cover, 3D Technology |
| Material saddle cover: | Synthetic |
| Material saddle rails: | Carbon |
| saddle rail diamater: | 7x9 |
| length x width: | 284 x 135mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 184g |
| manufacturer item code: | 70G9D00A0P002 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8021890647740 |
| Manufacturer page: | http://www.fizik.it |