Made from high-quality recycled down and recycled outer fabrics, the Classic sleeping bags significantly reduce their environmental footprint. Their optimized thermal performance, generous GT Fit, and compact pack size make them the ideal companion for any trip. Down-dense materials and the angled box-chamber construction ensure optimal thermal performance. The down, with a fill power of at least 700 cuin, stays in place, preventing cold spots. The anatomically shaped foot section, consisting of two chambers, keeps your feet nice and warm. The spacious, five-chamber hood with cord straps in the collar ensures cozy warmth and a restful sleep. The long zipper with the Gemini™ system prevents heat loss in this critical area. The flat, magnetic Lode Lock™ closure and the cord straps on the thermal collar are easy to operate even at night. With a “Good Night’s Sleep” temperature of 0°C, the Classic 350 Women’s is the ideal companion for all summer tours.
| Product Name: | Mountain Equipment Classic 350 Regular Women Sleeping Bag ME-008572 - zip left - allium |
| Manufacturer: | Mountain Equipment |
| Item Code: | MOE759717 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | women |
| packing size (l/w/h): | 220/170/140mm |
| Season: | Summer |
| Sleeping bag version: | Down Sleeping Bag |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | +0°C |
| temperature limit: | -15°C |
| extreme temperature: | -15°C |
| fill weight: | 347g |
| Sleeping bag features: | Zipper left |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Purple |
| weight: | 910g |
| manufacturer item code: | ME-008572-Me-02279 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | Regular |
| Sustainability: | DOWN CODEX®, Fair Wear Foundation |
| GTINs: | 5053817396359 |