Ultra-light, super compact, yet surprisingly comfortable: The Ultra 1R is the perfect mat for summer trekking or bikepacking trips. It is designed for minimal weight and the smallest possible pack size.
AIRMAT TECHNOLOGY™ creates an air-insulated construction, making the Ultra 1R extremely lightweight. Cradle Comfort™ ensures sleeping comfort in all our trekking mats: the outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is ultralight and three times stronger than conventional lightweight materials. Thanks to the two flat valves, the mat inflates effortlessly and deflates just as quickly—robust, reliable, and intuitive to use. The included Schnozzel Pumpbag ensures quick, moisture-free inflation.
| Product Name: | Exped Ultra 1R Sleeping Mat - LW - Long Wide - fog |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760619 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1970/650/70mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 270/105/105mm |
| Season: | Summer |
| thermal resistance (R-value): | 1.8 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Beige |
| weight: | 485g |
| manufacturer item code: | 7640423641218 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641218 |
| Manufacturer page: | exped.com |