Minimal weight, compact pack size, and excellent thermal performance—the Ultra 6.5R Mummy is the perfect mat for trekking, bikepacking, or alpine tours all year round. It offers the minimum insulation recommended by EXPED for a mat that can be relied upon in all four seasons. The mummy shape makes it even lighter and more compact when packed.
With innovative SYNMAT PLUS TECHNOLOGY™, the recycled synthetic microfiber filling is combined with an additional layer of reflective foil. This maximizes thermal performance without increasing weight or pack size—perfect for nights with lower temperatures. Cradle Comfort™ ensures lying comfort on all our trekking mats: The outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is ultralight and three times stronger than conventional materials. Thanks to the two flat valves, the mat inflates effortlessly and deflates just as quickly—robust, reliable, and intuitive to use. The included Schnozzel Pumpbag ensures quick, moisture-free inflation.
| Product Name: | Exped Ultra 6.5R Mummy Sleeping Mat - LW - Large Wide - lichen |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760635 |
| activity: | Cycling, Outdoor, Trekking, Alpine |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 197/650/90mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 210/115/115mm |
| Season: | All Season |
| insulation: | Synthetics |
| thermal resistance (R-value): | 6.9 |
| Sleeping bag features: | Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 470g |
| manufacturer item code: | 7640423641409 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 7640423641409 |
| Manufacturer page: | exped.com |