The Ultra 10R offers the best thermal performance in the Ultra series and is designed for adventures in the coldest temperatures. The mat provides maximum insulation and a compact pack size for winter treks, high-altitude tours, and alpine expeditions, as well as for anyone who gets cold quickly at night.
With innovative SYNMAT PLUS TECHNOLOGY™, the recycled synthetic microfiber filling is combined with an additional layer of reflective foil. This maximizes thermal performance without increasing weight or pack size—perfect for cold nights. Cradle Comfort™ ensures lying comfort on all our trekking mats: The outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is ultralight and three times stronger than conventional materials. Thanks to the two flat valves, the mat inflates effortlessly and deflates just as quickly—robust, reliable, and intuitive to use. The included Schnozzel Pumpbag ensures fast, moisture-free inflation.
| Product Name: | Exped Ultra 10R Sleeping Mat - LW - Long Wide - greygoose |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760643 |
| activity: | Outdoor, Trekking, Alpine, Winter Sports |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 1970/650/90mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 270/150/150mm |
| Season: | Winter, All Season |
| insulation: | Synthetics |
| thermal resistance (R-value): | 10.2 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 1020g |
| manufacturer item code: | 7640423641478 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 7640423641478 |
| Manufacturer page: | exped.com |