The Dura 6.5R Duo is the perfect sleeping pad for year-round adventures for two—whether winter trekking, alpine expeditions, or camping in sub-freezing temperatures. It provides ideal protection against the cold ground, is durable, and offers the highest level of comfort. Two independent pad halves ensure that there is no uncomfortable rocking sensation at night when someone moves.
With innovative SYNMAT PLUS TECHNOLOGY™, the recycled synthetic microfiber filling is combined with an additional layer of reflective foil. This maximizes thermal performance while keeping the mat lightweight and compact. Cradle Comfort™ ensures lying comfort in all our trekking mats: The outer edges of the longitudinal air chambers are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified outer material feels pleasantly soft against the skin yet is durable. Thanks to the two flat valves, the mat inflates effortlessly and deflates just as quickly—robust, reliable, and intuitive to use. The included
| Product Name: | Exped Dura 6.5R Duo Sleeping Mat - LW - Long Wide - flame |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760650 |
| activity: | Outdoor, Trekking, Alpine |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1970/1300/80mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 300/165/165mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 6.9 |
| Number of persons: | 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Orange |
| weight: | 1585g |
| manufacturer item code: | 7640423641539 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641539 |
| Manufacturer page: | exped.com |