From camping to trekking—the Versa 4.5R is the ideal all-around mat. Combining reliability, low weight, and ease of use, it’s perfect for adventures in spring, summer, and fall.
The proven SYNMAT TECHNOLOGY™ inside is made from recycled Texpedloft and is welded to both the top and bottom of the air chambers. This prevents cold spots caused by air circulation, resulting in the best possible insulation. Cradle Comfort™ ensures lying comfort on all our trekking mats: the outer air chambers running lengthwise are slightly raised for even better support on the mat.
The recycled and bluesign®-certified ripstop polyester is robust and durable, perfect for frequent use at campsites or tent fields. The integrated hand pump ensures easy, quick, and moisture-free inflation.
| Product Name: | Exped Versa 4.5R Sleeping Mat - M - Medium - navy |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760656 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1830/520/75mm |
| recommended body height: | 183cm |
| packing size (l/w/h): | 250/135/135mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 4.4 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 660g |
| manufacturer item code: | 7640423640860 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, With integrated pump |
| GTINs: | 7640423640860 |
| Manufacturer page: | exped.com |