The LuxeMat Auto was designed for use in vehicles. Thanks to its special shape with cutouts on the sides, it fits perfectly in the car and makes optimal use of the available space—ideal for anyone who doesn’t want to sacrifice the sleeping comfort of home while on the go.
As with our classic LuxeMat, the cover on this version is made of organic cotton and features an additional insulating layer of wool. Thanks to the moisture-regulating properties of both natural materials, the LuxeMat Auto offers outstanding moisture management. The 3D construction, combined with a thickness of 10 cm, guarantees exceptional sleeping comfort. Horizontal air channels in the foam help reduce weight and pack volume without compromising comfort. Thanks to the side carrying handles, the mat is easy to grip and transport effortlessly.
The mat is self-inflating. You can use the included top-up pump to assist the inflation process and achieve the desired firmness. The large flat valves allow for particularly quick and easy deflation. The robust ripstop material increases the durability and longevity of the LuxeMat Auto, and the cover can be easily removed and washed in the washing machine. The scope of delivery includes our Sidewinder Bag for quick and easy packing.
| Product Name: | Exped LuxeMat Auto Sleeping Mat - moraine |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760669 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1930/1320/100mm |
| recommended body height: | 193cm |
| packing size (l/w/h): | 700/300/300mm |
| Season: | All Season |
| insulation: | Wool |
| thermal resistance (R-value): | 7.2 |
| Number of persons: | 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Olive |
| weight: | 5050g |
| manufacturer item code: | 7640423641683 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX®, RWS - Responsible Wool Standard |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating, With pump bag |
| GTINs: | 7640423641683 |
| Manufacturer page: | exped.com |