The SIM Lite 3.8 is one of our classic self-inflating sleeping mats. It’s the perfect choice for outdoor enthusiasts who prioritize ultra-lightweight weight and minimal pack size. It offers everything you need for a restful night’s sleep in nature.
The mat is the ideal companion for lightweight treks in spring, summer, and fall. It is lightweight, compact, and therefore very easy to carry. With its 3.8 cm thick foam insulation, the SIM Lite 3.8 provides sleeping comfort even on hard surfaces and protects against ground cold. Horizontal air channels in the foam reduce the weight and make it even lighter. The practical flat valves ensure quick inflation and deflation.
The durable, recycled polyester outer material feels comfortable against the skin and is also eco-friendly. No matter what trekking adventure you’re on—this mat combines quality, comfort, and sustainability.
| Product Name: | Exped SIM Lite 3.8 Sleeping Mat - LW - Long Wide - moss |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760674 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1970/650/38mm |
| recommended body height: | 197cm |
| packing size (l/w/h): | 330/215/215mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 3.4 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 1005g |
| manufacturer item code: | 7640277846647 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating |
| GTINs: | 7640277846647 |
| Manufacturer page: | exped.com |