The MegaMat LuxeWool Cover is the perfect complement to our MegaMat, making it even more comfortable—ideal for camping, at base camp, or in a van.
The unique mat cover, made from organic cotton and certified wool insulation, ensures a balanced sleeping environment. The natural moisture-regulating properties of these two natural materials absorb and release moisture—keeping you dry and comfortable at all times.
Practical zippers on the sides allow multiple mats to be seamlessly connected, while integrated bags provide space for small personal items. The durable ripstop cover enhances longevity, and thanks to machine-washable materials, the cover remains easy to care for even with frequent use.
| Product Name: | Exped MegaMat LuxeWool Cover - LXW - Long Extra Wide - moraine |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760681 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 1970/770/100mm |
| packing size (l/w/h): | 450/190/190mm |
| sleeping bag / pad accessories: | Sleeping Mat Cover |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Olive |
| weight: | 1200g |
| manufacturer item code: | 7640423641645 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | RWS - Responsible Wool Standard |
| GTINs: | 7640423641645 |
| Manufacturer page: | exped.com |