Whether you’re on a hiking trip, camping, or spending the night in a van—the Versaluxe Pillow ensures the same sleeping comfort as at home. It combines superior comfort with a durable design and is the perfect complement to our Versaluxe mats.
Thanks to the single-material design, the TPU air core and the cover made of recycled polyester can be separated. This also makes it easier to recycle the pillow at the end of its life. The anatomical shape stabilizes the head and ensures a relaxed sleeping position.
With the combo valve, the pillow inflates super fast. Using the deflation pin, you can easily adjust the height and firmness by releasing air. Thanks to the fabric loops on the sides and the included cord, the Versaluxe Pillow can be easily secured to the sleeping mat.
| Product Name: | Exped VersaLuxe Pillow - sunburst |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760694 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 480/290/150mm |
| packing size (l/w/h): | 140/75/75mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Pillows |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Red |
| weight: | 130g |
| manufacturer item code: | 7640423641713 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| GTINs: | 7640423641713 |
| Manufacturer page: | exped.com |