The Comfort -5C 20 F is a spacious, versatile mummy-style sleeping bag. It’s the ideal companion for camping trips from spring through fall—for anyone who feels the cold easily, even in warmer temperatures. The generous cut at the shoulders, hips, legs, and feet enhances freedom of movement while maintaining excellent thermal performance.
A side arm opening with a zipper allows for additional freedom of movement for the arms without having to leave the cozy warmth of the sleeping bag—perfect for reading or playing cards. Thanks to the foot zipper, the Comfort transforms in an instant into a full-fledged down blanket or a parka.
The easily adjustable comfort hood insulates the entire head and neck area in colder conditions but can be opened wide in warmer temperatures. A soft, equally adjustable down-filled drawcord collar reduces heat loss caused by body movement. The 3D footbox with 11 individually filled down chambers ensures warm feet.
Both the outer and inner fabrics are made from recycled materials, and only RDS-certified down is used for the filling. The sleeping bags are filled in Europe. The scope of delivery includes a waterproof dry bag and a practical mesh storage bag.
| Product Name: | Exped Comfort -5C 20F Sleeping Bag - M - Medium - Zipper right |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD760803 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| recommended body height: | 180cm |
| packing size (l/w/h): | 260/170/140mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Down Sleeping Bag |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | -2°C |
| temperature limit: | -8°C |
| extreme temperature: | -26°C |
| fill weight: | 500g |
| packing volume: | 6.1l |
| Sleeping bag features: | Zipper right, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 900g |
| manufacturer item code: | 7640277846029 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX®, RDS - Responsible Down Standard |
| GTINs: | 7640277846029 |
| Manufacturer page: | exped.com |