This loop is ideal for mountaineering trips where you want to minimize both the weight and bulk of your gear. The DYN 8-O loop can also be used to assemble "alpine quickdraw sets."
Bio-based Dyneema® is made from fibers sourced exclusively according to strict circular economy standards. The raw material used in its production is a byproduct of the wood and pulp industry. Thanks to bio-based Dyneema®, we are reducing our dependence on fossil fuels. Its technical properties match those of conventional Dyneema®—it is extremely strong and highly resistant to abrasion, chemicals, and UV radiation. The use of bio-based Dyneema® in our loops is our contribution to sustainability.
| Product Name: | Ocún O-Sling Bio-Dyn 8 mm Sling - 5 Pack - 60 cm orange |
| Manufacturer: | Ocún |
| Item Code: | OCN764332 |
| activity: | Climbing |
| length x width: | 600 x 8mm |
| safety standards: | EN 566 |
| textile fabric (climbing accessories): | Dyneema/Dynex |
| breaking load rope/sling: | 22kN |
| purpose climbing: | Alpine Climbing, Multipitch Climbing |
| sling version: | Slings |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Orange |
| weight: | 100g |
| manufacturer item code: | 05269-Orange |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8591804666407 |
| Manufacturer page: | http://www.ocun.cz/en |