The fully integrated ACROS IS headset with integrated cable routing (ICR) combines robust stainless steel angular contact ball bearings with sophisticated gaskets. The result: long-lasting performance, minimal maintenance, and a more relaxed ride on your bicycle.
For more information on compatibility, check out the headset finder on the ACROS website.
Technical Specifications:
- Steerer tube top: 1 1/8" (28.6 mm) bottom: 1.5" (40 mm)
- Upper angular contact ball bearing: 42 × 52 × 7 mm – 45°/45
- Lower angular contact ball bearing: 40 × 52 × 7 mm - 45°/45
- Stainless steel ball bearings
| Product Name: | ACROS a03 Bearing Set for IS52 / IS52 ICR Headsets |
| Manufacturer: | ACROS |
| Item Code: | ACR765583 |
| activity: | Cycling |
| Bearing Type: | Angular Bearing, Ball Bearing, for Headsets |
| Bearing Ø inside: | 40 mm, 42 mm |
| Bearing Ø outside: | 52 mm |
| Bearing Material: | Stainless Steel |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 72g |
| manufacturer item code: | 56.52.960-AM |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4251085441059 |