Ultra-lightweight, semi-freestanding three-season tent with a side entrance.
Lighter, sturdier, and more waterproof than ever thanks to HyperBead™ fabric—the Tiger Wall UL is ideal for minimalists seeking an ultralight tent with side entry. With its spacious single-pole construction, large side entry doors, and generous vestibule, this tent is a favorite for backcountry adventures for good reason. The single-pole construction made from DAC Featherlite materials provides a simple yet sturdy structure you can rely on even during multi-day trips. The comfort and weight savings of the Tiger Wall UL make life in the tent easy during your three-season adventures.
| Product Name: | Big Agnes Tiger Wall UL1 Tent - mercury/evening primrose |
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Item Code: | BAG766513 |
| activity: | Outdoor |
| technology: | HyperBead™ |
| water column: | 1500mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Hiking |
| Number of persons: | 1 |
| tent minimum weight: | 850g |
| tent maximum weight: | 964g |
| poles: | 1 |
| entrances: | 1 |
| apses: | 1 |
| pegs: | 9 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 850g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 841487149574 |
| Manufacturer page: | www.bigagnes.com |