In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
The Era is the carbon answer from
Fit for the future.
The
Less shortening. More comfort.
Shortening handlebars makes them stiffer and ultimately less comfortable. Instead of producing a single 800 mm version and expecting bikers to shorten it,
Impressive numbers.
Almost 100 individual pieces of hand-placed carbon fibers were bonded with a hardened epoxy resin, with a specific layup chosen for each handlebar variant. The result is the best strength-to-weight ratio of all handlebars tested by
| Product Name: | Race Face Era 35 - Carbon MTB Handlebar | 760mm | Rise 10mm - kashmoney - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Race Face |
| Item Code: | RCF767784 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro, All-Mountain |
| Handlebar Clamp Ø: | 35mm |
| Handlebar Design: | Riserbar |
| bar width: | 760mm |
| bar width measurement: | Outside-Outside |
| Backsweep: | 8° |
| rise: | 10mm |
| upsweep: | 5° |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Gold |
| weight: | 220g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| 2nd choice: | yes |
| Manufacturer page: | http://www.raceface.com/ |