The most winning road tire ever made - now in a collectable pink sidewall.
Grand tours, monuments, one-days, criteriums, the Corsa Pro is the platform of choice for the world's strongest riders claiming the highest podium steps in the most prestigious races. Unique Cotton Casing suppleness delivers World Tour proven performance, while also improving cornering control.
Made in a CarbonNeutral® operations certified factory. Product Carbon Footprint: 1.45kg CO2e (ref. size 28-622).
The
Compatibility notes: The
| Product Name: | Vittoria Corsa Pro - TLR - Folding Tire - 30-622 | pink - Limited Edition |
| Manufacturer: | Vittoria Tires |
| Item Code: | VIT768794 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 30-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| carcass density: | 320TPI/EPI |
| tire width: | 30mm |
| puncture protection: | Bead Shield | Anti-Puncture Belt |
| tire compound: | Race Compound | Cotton |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Pink |
| weight: | 285g |
| manufacturer item code: | 11A01158 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Vittoria Tires - Corsa |
| GTINs: | 8022530046589 |
| Manufacturer page: | http://www.vittoria.com |