In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
The ACCESS RG22 is an affordable, reliable and durable wheel that benefits from Mavic's
Wider rims increase the air volume in the tires. This enables lower tire pressure and offers more comfort, more grip and more traction. 22mm rims are suitable for both road and gravel tires with a width of 28mm up to 64mm.
With 24 spokes front and rear, the Access RG22 has a similar construction to the more expensive Mavic wheels. It offers a combination of stiffness, comfort and reliability. The use of standard bent spokes makes it easy to find a replacement spoke in the (unlikely) event of a spoke breaking. Less worries!
| Product Name: | Mavic Access RG 22 Disc Wheelset - 28" | Clincher | Centerlock - QR 9x100mm | QR 9x130mm - HG L - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Mavic Parts |
| Item Code: | MAV769250 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| hubs: | CLASSIC |
| spokes: | steel | bent radius, round | crossed 2 |
| rims: | S6000 Aluminum |
| Number of Gears - rear: | 8, 9, 10, 11, 12 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| ASTM: | Category 2 |
| axle standard: | Quick Release |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset > 1700g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire |
| fitting tire dimensions: | 25-64mm |
| ETRTO: | 22-622 |
| inner profile width: | 22mm |
| rim profile height: | 25mm |
| max. system weight: | 120kg |
| nipples: | steel, ABS |
| freehub system: | Proven pawls |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 2250g |
| manufacturer item code: | P00126503 |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Pawls |
| 2nd choice: | yes |
| Manufacturer page: | http://www.mavic.com |