Hope is proud to introduce the RX Carbon crankset. The design evolved from the development of the mtb carbon crankset and, thanks to its lightweight construction, robustness, and optimal layup, delivers a balanced ride feel, outstanding stiffness, and integrated damping. Above all, it is a component perfectly tailored to the latest generation of gravel bikes.
The crankset features the proven self-extracting system at the interface between the crankarm and the spindle. The unique construction, with the smallest possible aluminum inner pieces, ensures reduced weight and high strength. The pedal threads can be replaced if damaged. Inside the crankarms is a foam core that dampens shocks and vibrations. The 1K carbon fiber finish offers increased wear resistance.
| Product Name: | Hope RX Carbon Crankset Wide 68mm | 30mm - black / purple |
| Manufacturer: | Hope |
| Item Code: | HOP769448 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| crankset: | T700 Carbon |
| Number of gears - front: | 1 |
| bottom bracket axle profile: | 30mm Hollow Shaft |
| direct mount standard: | Hope |
| chainring mount: | Direct Mount |
| chain line: | 47.5mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Purple |
| weight: | 426.5g |
| manufacturer item code: | HCCRXNW |
| Weight Source: | Manufacturer |
| crank arm length: | 165 mm, 170 mm |
| GTINs: | 5056454995701, 5056454995770 |
| Manufacturer page: | http://www.hopetech.com |