In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
The Salsa Cowchipper offers comfort, control and efficiency for long days in the saddle, whether on the road, plowing through mixed surfaces or overcoming gaps in the ground. While the Cowchipper bears some resemblance to a traditional road handlebar, its radical 24° flare in the drops dramatically increases leverage, stability and comfort.
| Product Name: | Salsa Cowchipper Carbon 2.0 - Drop Handlebar - 31.8 - matte carbon UD - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Salsa Parts |
| Item Code: | SAL769605 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Drop Bar |
| Handlebar Properties: | Drop < 130mm (compact), Reach < 80mm, Ergo (Curve with alternating radius), Flare / bent out Drops |
| drop: | 116mm |
| bar reach: | 68mm |
| Flare Out / Outsweep: | 12° |
| Drop Flare: | 24° |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 229g |
| 2nd choice: | yes |
| Manufacturer page: | http://www.salsacycles.com/ |