The Pissei Primapelle is a high-end cycling short designed for ultimate comfort, low weight, and a perfect fit. Engineered for discerning cyclists, it combines innovative materials and advanced construction to feel like a second skin—ideal for long rides and summer temperatures. The minimalist and comfortable Primapelle shorts feature a one-piece construction with external seams and an innovative, seamless-finished waistband that is highly compressive, comfortable, and elastic. The seamless-finished leg cuffs offer freedom of movement and ensure optimal compression and stability thanks to the silicone insert. The TruFlo RacerPro seat pad with Floating Technology ensures maximum comfort.
ERGONOMIC FIT AND STRUCTURE: The minimalist design and absence of seams in critical areas reduce the risk of skin irritation and improve the fit. The anatomical cut follows the contours of the muscles, providing effective support without restricting freedom of movement.
Material
71% polyamide, 29% elastane
| Product Name: | PISSEI Primapelle Bib Shorts Men - Tabacco |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769911 |
| Material: | 71% polyamide, 29% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +18°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | TruFlo RacerPro |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Orange |
| weight: | 186g |
| GTINs: | 8102530299946, 8102530299953, 8102530299960, 8102530299977, 8102530299984 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL