The Surly Disc Trucker enjoys the same reputation as Long Haul Trucker: It’s one of the best-riding and most value-packed drop bar touring bikes out there. Sometimes, however, a combination of load, climate, and terrain demands a bit more braking performance than a standard rim-brake LHT can provide.
That’s where the newly redesigned Disc Trucker comes in. Packing reliable stopping power and a horde of useful mounting points, shortened chainstays up the Disc Trucker’s stiffness and maneuverability around corners. Add in improved fit and handling under load, plus captured thru-axles for tool-free removal and installation, and the Disc Trucker is ready to help you meet — or dodge — your daily obligations.
| Product Name: | Surly DISC TRUCKER - 26" Touring Bike - 2024 - hi-viz black |
| Manufacturer: | Surly Bikes |
| Item Code: | SRB770724 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | Trekking |
| hubs: | Novatec |
| rims: | Alex Adventurer 2 |
| chain: | KMC X9 |
| cassette: | Shimano Alivio |
| shifter: | Shimano Sora |
| rear derailleur: | Shimano Alivio M4000 SGS |
| front derailleur: | Shimano Sora R3030 |
| bottom bracket: | Shimano BB-RS500 |
| chainring ratio: | 48-36-26 |
| crankset: | Shimano Alivio |
| brakes: | TRP Spyre C | 160/160mm |
| seat post model: | ProMax 27.2 |
| saddle: | WTB Volt Sport |
| bar tape: | Black Cork |
| handle bar: | Surly Truckstop |
| stem: | ProMax 31.8 |
| fork: | Surly Disc Trucker | 4130 CroMo |
| headset: | Cane Creek 40 |
| frame: | Surly Disc Trucker | 4130 CroMo |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Surly ExtraTerrestrial | 26" | 46mm |
| max tire width: | 53mm |
| brake actuation: | Mechanical |
| Model year: | 2024 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| cable routing: | external |
| Product Series: | Surly - Disc Trucker |
| Number of Gears: | 3 x 9 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 708752304208, 708752304444, 708752304567, 708752304680 |
| Manufacturer page: | http://www.surlybikes.com/ |