Many of today’s carbon gravel wheels are simply repurposed road bike wheels. This approach creates problems for the rider that ultimately slow them down. Thanks to their mega-wide high-profile rims, the 303 XPLR S and SW wheelsets from ZIPP are blazing new, purpose-driven trails for gravel bike innovation, addressing the dilemma that arises from unfavorable tire/rim combinations regarding aerodynamics, tire pressure and puncture protection.
Without carrying an expensive price tag, the "S" model of the 303 XPLR series represents an effective upgrade for all gravel athletes. These fast wheels incorporate many of the key innovations from ZIPP’s premium models for gravel use, without compromising on durability. To meet high-performance demands, the design philosophy known as “Total System Efficiency” comes into play, which ZIPP has adapted here to address the challenges of gravel riding.
The series’ signature wide rim size, combined with tires perfectly tailored to the 303 XPLR wheels, not only reduces air resistance but also minimizes vibrations that are caused by uneven terrain and act as a barrier, ultimately slowing the rider down. Another advantage of the wider rim profile is the increased air volume, which makes it possible to ride with lower tire pressures without sacrificing stability. This further means that both the necessary grip for navigating corners is maintained and sufficient traction is available for tackling steep climbs. Another advantage of the well-designed rim profile is the seamless transition to the tires, which is essential for even more efficient aerodynamics. And despite their expanded dimensions, the 303 XPLR S wheels remain light enough to allow the rider to recover quickly.
| Product Name: | ZIPP 303 XPLR S Wheelset - 28" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - white |
| Manufacturer: | ZIPP |
| Item Code: | ZIP773500 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | ZIPP 76D / 176D |
| spokes: | Sapim CX Sprint (J-Bend) |
| Number of Gears - rear: | 11, 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset 1300-1700g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road), HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| Air pressure: | 3.45bar |
| fitting tire dimensions: | 40-61mm |
| ETRTO: | 32-622 |
| rim width: | 40mm |
| inner profile width: | 32mm |
| rim profile height: | 54mm |
| max. system weight: | 135kg |
| nipples: | Sapim (Secure Lock) |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1610g |
| manufacturer item code: | WH-303-XPS-B1 | 00.1918.804.002 + 00.1918.805.001 (HG) / 00.1918.805.003 (XDR) |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Pawls |
| Manufacturer page: | http://www.zipp.com |