| Product Name: | 45NRTH Dillinger 5 Fatbike Folding Tire | Tubeless Ready - 26x4.60" / 258 Studs / 120TPI |
| Manufacturer: | 45NRTH |
| Item Code: | NRT404279 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Winter, Fatbike |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 115-559 |
| Tire properties: | Spikes |
| carcass density: | 120TPI/EPI |
| tire width: | 4.60" |
| spike count: | 258 |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1450g |
| GTINs: | 708752242760 |
| Manufacturer page: | http://45nrth.com/ |