The extra aggressive XC profile paired with the versatile
Profile: HS489
A lot of everything: speed, grip and durability. Combining all three properties perfectly in one compound - that's hardly possible. But with ADDIX Speed Grip, Schwalbe has now succeeded - at a level you never thought possible before.
| Product Name: | Schwalbe Racing Ray Folding Tire - Evolution | AddixSpeedGrip | SuperGround | TLEasy | E-25 - 29x2.1" |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA489191 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Cross Country |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2-4bar |
| ETRTO: | 54-622 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 2.10" |
| puncture protection: | SnakeSkin |
| tire compound: | ADDIX Speed Grip |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 640g |
| manufacturer item code: | 11601130.01 |
| Weight Limit (per tire): | 110kg |
| GTINs: | 4026495879194 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |