The radical, modern geometry with long reach and super flat steering angle makes the
With the big 29" wheels you roll over everything without thinking twice, but at the same time you get the wonderful feeling of being connected to the trail that only a hardtail can offer. You don't need a full suspension bike to be fast on the climbs and have fun on the descents!
| Product Name: | NS Bikes ECCENTRIC CROMO - 29" Mountain Bike - 2022 - red |
| Manufacturer: | NS Bikes |
| Item Code: | NBI552283 |
| activity: | Cycling |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | MTB, All-Mountain |
| hubs: | NS Rotary 15x110mm Disc | NS Rotary Cassette 12x148mm Disc |
| rims: | Octane One Solar 29” | 32h |
| chain: | Shimano |
| cassette: | Sunrace CSMZ800 |
| shifter: | Shimano Deore M6100 |
| rear derailleur: | Shimano Deore M6100 |
| bottom bracket: | Shimano BSA 73mm |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano Deore FCMT5101 | 170mm |
| brakes: | Shimano MT410 | 180mm |
| seat post model: | X-Fusion Manic | internal 125, 150mm |
| saddle: | Octane One Rocket 2 | CrMo hollow rail |
| handle bar: | NS Bikes Bar 31.8 | 780mm | 20mm rise |
| stem: | NS Bikes Tone 31.8 | 45mm |
| fork: | Rock Shox Recon | 1.5" |
| headset: | GW | IS42/IS52 |
| frame: | NS Bikes 4130 cromoly | Tange Eccentric Tube |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | NS Bikes Hold Fast |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 140mm |
| tires: | Maxxis DHF EXO/TR 29x2.5" WT | Maxxis Aggressor EXO/TR 29x2.5" WT |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2022 |
| Color: | Red |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 13900g |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 2019090013232, 2019090013249, 2019090013225 |
| Manufacturer page: | http://www.ns-bikes.com |