Explore the world with the SIGG WMB ONE bottle and don't forget to drink plenty of water.
This high-quality, recyclable aluminum water bottle is incredibly lightweight and fits perfectly in a school bag or backpack. Of course, we do not use any harmful chemicals such as BPA, estrogen-like substances, or phthalates in our kids’ water bottles for school. The innovative One-Cap makes the bottle even more convenient: carrying, opening, drinking, closing, and securing can all be done comfortably with one hand. Are you ready for your next adventure? This SIGG product is ClimatePartner certified.
| Product Name: | SIGG WMB ONE Water Bottle for Kids 0.6L - Mountain Lion |
| Manufacturer: | SIGG |
| Item Code: | SIF631393 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| dimensions (l/w/h): | 71/71/225mm |
| Diameter: | 71mm |
| Hydration, bottle & cage : | Bottle |
| Volume: | 0.6l |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 149g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7610465900239 |