The
| Product Name: | Schwalbe Dirty Dan Folding Tire - Evolution | Addix Speedgrip | Super Race| TLEasy - 29x2.00" | Black/Transparent Sidewall |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA669540 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country, Enduro, Downhill |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2.2-4.3bar |
| ETRTO: | 50-622 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 2.00" |
| puncture protection: | Super Race |
| tire compound: | Addix Speedgrip |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Brown |
| weight: | 710g |
| manufacturer item code: | 11654442 |
| Weight Limit (per tire): | 100kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4026495911238 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |