The secret of a really great bike is that it should just get out of the way and let you enjoy the ride. That's why, for the
Bosch's CX drive unit and an 800 Wh battery deliver up to 85 Nm of torque to the trail via Shimano's slick-shifting, legendarily reliable XT 1x12 gears. And strong, progressive Shimano XT 4-piston hydraulic disc brakes with 203mm brake discs bring you safely to a stop, on demand. With a remote dropper post included in the mix, you simply need to add your spirit of adventure.
| Product Name: | CUBE STEREO HYBRID ONE44 HPC SLX 800 - Carbon Electric Mountainbike - 2025 - 29" - nebula / white |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB698581 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, All-Mountain |
| chain: | KMC e12 |
| cassette: | Shimano Deore CS-M6100 |
| shifter: | Shimano XT SL-M8100-IR |
| rear derailleur: | Shimano XT RD-M8100-SGS |
| chainring ratio: | 34 |
| crankset: | ACID MTB Hybrid Pro |
| brakes: | Shimano XT BR-M8120 | 203/203mm |
| wheels: | Newmen Performance 30 |
| seat post model: | CUBE Dropper Post |
| saddle: | ACID Venec EMTB Trail 140 |
| handle bar: | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| stem: | CUBE Performance E-MTB 35 |
| fork: | Fox 36 Float Rhythm |
| headset: | ACROS AZF-675 |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology | Aluminium 6061 T6 Rear Triangle |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 800 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Bosch charger |
| grips: | ACID Disrupt |
| shock: | Fox Float Performance |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 150mm |
| tires: | Schwalbe Hans Dampf | 2.6" |
| max tire width: | 67mm |
| travel frame: | 140mm |
| max. system weight: | 160kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 24300g |
| manufacturer item code: | 802510 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch Purion 400 |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX | Smart System |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | CUBE - Stereo Hybrid |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571454379, 4054571454386, 4054571454393 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |