Challenging trails need a suspension setup to match, which is why CUBE gave the
The Bosch CX drive and 800 Wh PowerTube battery give your pedalling an unobtrusive but very effective boost, via Shimano's legendary XT 1x12 gears. Meanwhile, the mullet
| Product Name: | CUBE STEREO HYBRID ONE77 HPC SLX 800 - Carbon Electric Mountainbike - 2025 - cyclamen / black |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB698742 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro |
| chain: | KMC e12 |
| cassette: | Shimano Deore CS-M6100 |
| shifter: | Shimano XT SL-M8100-IR |
| rear derailleur: | Shimano XT RD-M8100-SGS |
| chainring ratio: | 36 |
| crankset: | ACID MTB Hybrid Pro |
| brakes: | Shimano XT BR-M8120 | 203/203mm |
| wheels: | Newmen Performance 30 |
| seat post model: | CUBE Dropper Post |
| saddle: | ACID Venec EMTB Trail 140 |
| handle bar: | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| stem: | CUBE Performance E-MTB 35 |
| fork: | Fox 38 Float Rhythm |
| headset: | ACROS AZF-675 |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology | Aluminium 6061 T6 Rear Triangle |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 800 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Bosch charger |
| grips: | ACID Disrupt |
| shock: | Fox Float Performance |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 170mm |
| tires: | Schwalbe Magic Mary 29 x 2.4" / Schwalbe Tacky Chan 27.5 x 2.4" |
| max tire width: | 66mm |
| travel frame: | 172mm |
| max. system weight: | 160kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Purple |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 24700g |
| manufacturer item code: | 803320 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch System Control | Mini Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX | Smart System |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | CUBE - Stereo Hybrid |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571455185, 4054571455192, 4054571455208, 4054571455215 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |