The Allround Chapel XT 2-person tent is 170 centimeters tall at its highest point: the vestibule—enough space to change clothes comfortably or, if necessary, store your bikes. Color-coded markings and plastic parts for the poles assist with setup. Two ventilation windows allow you to gaze out at the world outside. For optimal airflow on hot, rain-free days and nights, you can roll up the rear wall at the foot of the tent all the way up to the pole arch. There is also a rainproof and infinitely adjustable ventilation system located there.
The "entrance door" of the outer tent at the front can be conveniently opened while standing using a guyline. The 2-person tent is equipped with high-quality DAC aluminum poles, a clothesline, and two bags in the inner tent.
The VAUDE Green Shape label stands for an eco-friendly, functional product made from materials with high levels of sustainability.
| Product Name: | Vaude Allround Chapel XT 2P Tent - agave |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU705543 |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Camping, Bicycle tour |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 2 |
| tent minimum weight: | 4570g |
| tent maximum weight: | 4750g |
| entrances: | 1 |
| apses: | 1 |
| pegs: | 20 |
| guy lines: | 6 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Green |
| weight: | 4750g |
| GTINs: | 4067729020197 |