The Allround Chapel XT 3-person tent reaches a maximum height of 180 centimeters in the vestibule, offering plenty of space to change clothes comfortably or store bikes. Color-coded markings and plastic parts for the pole connectors make setup easier. Two ventilation windows allow you to look outside. For good ventilation on very hot, rain-free days and nights, the rear wall at the foot end can be rolled up to the pole arch. There is also a rainproof and continuously adjustable ventilation system there.
The front "door" can be easily opened while standing using a guyline. The 3-person tent comes with high-quality DAC aluminum poles, a clothesline, and two bags in the inner tent.
The VAUDE Green Shape label stands for an eco-friendly, functional product made from materials with high levels of sustainability.
| Product Name: | Vaude Allround Chapel XT 3P Tent - agave |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU705544 |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Camping, Bicycle tour |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 3 |
| tent minimum weight: | 4880g |
| tent maximum weight: | 5220g |
| entrances: | 1 |
| pegs: | 20 |
| guy lines: | 5 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Green |
| weight: | 5220g |
| GTINs: | 4067729021255 |