The absolute VAUDE classic among tents! No other VAUDE tent can be set up this quickly and easily: Lay the tent on the ground, attach the DAC pole spider to the elastic cords, and you’re done! This makes the Mark 3-person trekking tent flexible, freestanding, weatherproof, and it always tightens itself automatically. Thanks to the elastic suspension on the external tent poles, the tent absorbs gusts of wind and other impacts. It is designed for people who sleep lengthwise and stands more stably thanks to the plastic parts that hold the poles.
A clothesline and two bags inside the tent provide additional convenience.
The VAUDE Green Shape label stands for an eco-friendly, functional product made from materials with high levels of sustainability.
| Product Name: | Vaude Allround Mark 3P Tent - agave |
| Manufacturer: | Vaude |
| Item Code: | VAU705670 |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 3 |
| tent minimum weight: | 3250g |
| tent maximum weight: | 3580g |
| entrances: | 2 |
| pegs: | 12 |
| guy lines: | 6 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Green |
| weight: | 3580g |
| GTINs: | 4067729020258 |