The SR Suntour SF25 RAIDON34 is a high-performance air suspension fork designed for demanding trail riders. It offers smooth suspension response, precise control, and high stiffness for challenging trails. Easy adjustment of rebound and compression damping allows for customization to suit any terrain.
| Product Name: | SR Suntour SF25 RAIDON34 R-2CR EQ Suspension Fork - 29" | 120mm | Tapered | 15x110mm Boost - black matte |
| Manufacturer: | SR Suntour |
| Item Code: | SRS711782 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Trail |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| travel fork: | 120mm |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear Shock/Spring Version: | Air Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Compression, Rebound, via Remote |
| fork length (axle to crown): | 546.5mm |
| stanchion diameter: | 34mm |
| suspension: | AIR EQ |
| damping: | R-2CR-PCS |
| fork offset: | 44mm |
| max tire width: | 62mm |
| disc brake mount: | PM (7") 180mm, Postmount |
| max. disc diameter: | 203mm |
| steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 2300g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| GTINs: | 4055149514297 |
| Manufacturer page: | http://www.srsuntour-cycling.com |