All the competency and burliness of a full-sized trail bike in a junior-sized package. Available in three wheel sizes, the
| Product Name: | Rocky Mountain REAPER 24 Microshift - 24" Children's Mountainbike - 2026 - Blaze of Glory / Ziggy Stardust / Tequila Sunrise |
| Manufacturer: | Rocky Mountain |
| Item Code: | RMO714503 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| hubs: | Shimano TC500 |
| spokes: | 2.0 Stainless |
| rims: | WTB KOM Team i30 TCS 2.0 |
| chain: | KMC X10-1 |
| cassette: | Sunrace CSMS2 |
| shifter: | microSHIFT Advent X |
| rear derailleur: | microSHIFT Advent X |
| chainring ratio: | 28 |
| crankset: | Rocky Mountain Microdrive 2PC |
| brakes: | Tektro HD-J2820 | 180/180mm |
| seat post model: | Tranz X +RAD1.0 Dropper |
| saddle: | Rocky Mountain Kids |
| handle bar: | Rocky Mountain Jr | 640mm |
| stem: | Rocky Mountain 31.8 AM |
| fork: | Manitou JUNIT 34 Comp |
| headset: | FSA ZS56/66 Reach Adjust |
| frame: | FORM™ Alloy | RIDE-2™ Adjustable Geometry |
| Shifting System (Manufacturer): | microSHIFT |
| gear ratio: | 11-42 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| grips: | SDG Slater JR Lock On |
| shock: | RockShox Deluxe Select | 190x45mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 120mm |
| tires: | Maxxis Minion DHF 2.4" / Maxxis Minion DHR II 2.3" |
| travel frame: | 130mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Orange |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | B0500OS1 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Rocky Mountain - Reaper |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 770416006803, 770416013658 |
| Manufacturer page: | https://bikes.com/ |