The two-person Voyager 2 EXP tent is a stable tunnel tent with ripstop polyester outer material, flat pole sleeves and aluminum alloy poles. It has a large, extended front porch that is perfect for stowing expedition luggage or relaxing in bad weather - something that is much appreciated by trekkers, cyclists and other self-sufficient adventurers. The clip-in inner tent has a large O-shaped door that makes it easy to access and sit in without straining the fabric.
| Product Name: | Robens Voyager 2 Exp Tent - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721426 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| material: | Composite |
| packing size (l/w/h): | 430/170/170mm |
| water column: | 10000mm |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 2 |
| tent minimum weight: | 3100g |
| tent maximum weight: | 3200g |
| entrances: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 3200g |
| manufacturer item code: | 30407 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388144973 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |