The Voyager 3 EXP tunnel tent has an outer material made of ripstop polyester, flat pole sleeves and aluminum poles. The spacious tent is a solid choice when bad weather is expected. The extended porch is ideal for storing gear or relaxing in bad weather. Although the tent is very spacious, the weight is still light enough to be used by several travelers. The inner tent has a large O-shaped door that makes it easy to get in and sit down without straining the fabric.
| Product Name: | Robens Voyager 3 Exp Tent - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721427 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| material: | Composite |
| packing size (l/w/h): | 460/170/170mm |
| water column: | 10000mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 3 |
| tent minimum weight: | 3300g |
| tent maximum weight: | 3800g |
| entrances: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 3800g |
| manufacturer item code: | 130408 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388144980 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |