The ZigZag Slumber Mat is an ultra-lightweight mat that provides exceptional comfort and insulation for outdoor enthusiasts. Made from high quality EVA foam with closed cells, it is both durable and water resistant. The innovative hemispherical point design allows for compact folding. The mat also includes packing straps for easy transportation.
| Product Name: | Robens ZigZag Slumber Sleeping Pad - wide |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721444 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1800/570/20mm |
| packing size (l/w/h): | 570/150/110mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 2.2 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 375g |
| manufacturer item code: | 310074 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 5709388082534 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |