The DeepSleep impresses in the family of 3D mats with its small pack size and weight. It is the perfect companion for base camp, the campsite or the camper van. With a width of 104 cm (M) or 132 cm (LW+), the duo version is perfect for adventures for two or as an extra-large, luxurious single mat.
The special 3D construction creates the largest possible lying surface. The core of the DeepSleep is made of 7.5 cm thick foam, ensuring the best possible sleeping comfort. The surface is made of recycled 75 D polyester for a pleasant feel against the skin.
The DeepSleep is self-inflating. The EXPED Top Up Pump as an inflation aid and a repair patch are included. Inflation and deflation are made easier by the two flat valves. A large pack sack is included for easy packing.
Outer material
Recycled 75 D polyester brushed
TPU polyether film laminate
Oeko-Tex® 100 certified
underside
recycled 75 D polyester
TPU polyether film laminate
Oeko-Tex® 100 certified
Insulation
16 kg/m³ open-cell PU foam
Oeko-Tex® 100 certified
| Product Name: | Exped DeepSleep Mat Duo Sleeping Mat - LW+ - ocean |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD722911 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1970/1320/75mm |
| packing size (l/w/h): | 700/300/300mm |
| Season: | Winter |
| temperature limit: | -45°C |
| thermal resistance (R-value): | 9 |
| Number of persons: | 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 4445g |
| manufacturer item code: | 7640277846548 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 7640277846555 |
| Manufacturer page: | exped.com |