If the trail you ride is tough and speed is everything, the
| Product Name: | Vittoria Terreno XC Trail Folding Tire - 29x2.40" | black |
| Manufacturer: | Vittoria Tires |
| Item Code: | VIT724087 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Trail |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 60-622 |
| carcass density: | 60TPI/EPI |
| tire width: | 2.40", 60mm |
| puncture protection: | Reinforced nylon 60 TPI + anti-puncture belt |
| tire compound: | 4C Graphene |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 800g |
| manufacturer item code: | 11A00748 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8022530036009 |
| Manufacturer page: | http://www.vittoria.com |