The all-new Roval Rapide CL III wheel is a direct descendent of CLX III, turning aerodynamic convention on its head.
A shallower rear rim cuts unnecessary weight for faster acceleration and improved handling, helping save 35g. FlatStop Bead Hooks require 39% more force to flat, ensuring your race goes all the way to the line with best-in-class flat protection.
Get there fast on any course with Roval Rapide CL III.
Rim
Hub
Spokes & Nipples
Tire Info
General
| Product Name: | Specialized Rapide CL III Rear Wheel - 28" | Centerlock | 12x142mm - Satin Carbon/Satin Black |
| Manufacturer: | Specialized Equipment |
| Item Code: | SPZ731769 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | DT Swiss 350 Straight Pull |
| spokes: | DT Swiss Competition Race Straight Pull |
| rims: | Rapide CL III Carbon Clincher |
| Number of Gears - rear: | 8, 9, 10, 11, 12 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel 700-900g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| fitting tire dimensions: | 24-38mm |
| ETRTO: | 21-622 |
| rim width: | 31.3mm |
| inner profile width: | 21mm |
| rim profile height: | 48mm |
| max. system weight: | 125kg |
| nipples: | DT Swiss Hex Prolock Al 2.0x14mm |
| freehub system: | DT Swiss Ratchet (36T) |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 839g |
| manufacturer item code: | 30026-6402 |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 196625240652 |
| Manufacturer page: | http://www.specialized.com |