Cyclists who mainly ride on asphalt but want to keep the option to take a detour onto unpaved paths at any time will find the perfect
| Product Name: | Vredestein Aventura Seta Folding Tire - Gravel | TLR - 50-622 | black/transparent |
| Manufacturer: | Vredestein |
| Item Code: | VDS732288 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2.8-4.5bar |
| ETRTO: | 50-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| carcass density: | 120TPI/EPI |
| tire width: | 50mm |
| tire compound: | TriComp |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black, Brown |
| weight: | 545g |
| manufacturer item code: | 28383 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8714692994289 |
| Manufacturer page: | http://www.vredestein.de |