Fast rolling tires for use on your gravel bike. Produced with fair trade natural rubber and recycled carbon black (rCB) from Schwalbe's own tire recycling.
Profile designation: HS621
| Product Name: | Schwalbe G-One RS Folding Tire - Addix Race | V-Guard | TLR | E-25 - 50-622 | black |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA740198 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.5bar |
| ETRTO: | 50-622 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 50mm |
| puncture protection: | Race Pro | V-Guard |
| tire compound: | Addix Race |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 605g |
| manufacturer item code: | 11654647 |
| Weight Limit (per tire): | 100kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - G-One |
| GTINs: | 4026495957724 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |